Menu strony
Ważne
Ogłoszenia
Publikacje
BIP

Stradomno, gm. Iława. Wypadek samochodu ciężarowego z gazem propan-butan


5 sierpnia 2013 roku o godzinie 20.28 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Iławie wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu ciężarowego przewożącego ponad 500 sztuk 11- kilogramowych butli z gazem propan-butan.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy przeprowadzili szczegółowe rozpoznanie. Samochód ciężarowy marki Man znajdował się poza drogą leżąc na boku. Część ładunku wysypała się na pobocze. Z dwóch butli wydobywał się gaz, co stworzyło poważne zagrożenie wybuchem.

Strażacy zabezpieczyli miejsca zdarzenia, wyznaczając strefę zagrożenia w promieniu 150 metrów. Jednocześnie ograniczyli możliwość powstania wybuchu poprzez położenie tzw.  piany ciężkiej na komorę silnika, zbiornik paliwa i butle z gazem oraz zamknięcie rozszczelnionych zaworów butli. Ponadto dokonywali na bieżąco pomiarów stężenia gazu propan-butan w powietrzu za pomocą detektora wielogazowego.

Po rozładowaniu pozostałych butli z samochodu, pomoc drogowa postawiła na kołach i odholowała uszkodzony pojazd na parking.  Butle na szczęście nie zostały uszkodzone, w związku z czym przekazano je właścicielowi.

W działaniach trwających ponad 3 godziny uczestniczyły 4 pojazdy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  i  1 OSP Stradomno, łącznie 17 strażaków. Przyczynę wypadku ustala policja.

 

mł. bryg. Tomasz Michalski – rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Iławie  
Zdjęcia: st. str. Dawid Tarka – KP PSP w Iławie


Ostatnia aktualizacja 21.11.13r. - ogn.Wojciech Kożuchowski