Menu strony
Ważne
Ogłoszenia
Publikacje
BIP

Kruchy lód – śmierć czeka pod krą na nierozważnych !


12 lutego 2013 r. o godz. 10.58 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania KP PSP w Iławie odebrał zgłoszenie od dyżurnego policji o tonącym mężczyźnie. Do zdarzenia doszło na jeziorze Jeziorak Duży pomiędzy wyspą Wielki Ostrów, a półwyspem Krzywy Róg w odległości ok. 500 metrów od brzegu.  W tym czasie szczęśliwie jeden z zastępów wykonywał inne zadania służbowe w okolicy „Starego Miasta”, skąd został natychmiast zadysponowany do akcji. Na miejscu był już po 6 minutach. Dyżurny PSK w tym samym czasie zadysponował drugi samochód ze sprzętem do działań ratowniczych na lodzie.

Ze względu na stan poszkodowanego dowódca akcji podjął decyzję o wejściu ratowników na lód w minimalnym zabezpieczeniu, odstępując od zasad uznawanych powszechnie za bezpieczne. Po chwili strażacy dotarli do przerębla, w którym znajdował się jeszcze przytomny, wyziębiony człowiek.

Przy tonącym znajdowało się kilka osób, które przy pomocy konaru drzewa i krótkiej linki utrzymywały go na powierzchni wody. Mł. kpt. Kamil Szczech, mł. ogn. Marek Tomanek oraz st. str. Dawid Tarka osobiście dotarli do tonącego, wykorzystując swoje umiejętności oraz dostępny sprzęt, tj. drabiny, linki ratownicze i kamizelki asekuracyjne. Narażając swoje zdrowie i życie za pomocą drabin zabezpieczonych linkami wydobyli poszkodowanego z przerębla. Wraz z dwoma funkcjonariuszami Policji i kilkoma osobami postronnymi, które wcześniej próbowały ratować tonącego odciągnęli go od miejsca, w którym załamał się lód. Następnie dokładnie sprawdzili stan poszkodowanego i udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy, zmniejszając skutki wychłodzenia.

Wydobytego z wody mężczyznę strażacy przetransportowali już na saniach ratowniczych do brzegu, gdzie czekał na niego zespół ratownictwa medycznego. Szybkie i sprawne podjęcie działań oraz poświęcenie strażaków pozwoliło zapobiec nieszczęściu. Również dzięki szybkiej reakcji osób postronnych i niezwłocznym zgłoszeniu do służb ratowniczych, udało się uniknąć tragedii.

Straż pożarna przygotowana jest bardzo dobrze do podejmowania tego rodzaju działań. Należy jednak pamiętać, że utrudniony dojazd lub odległość miejsca zdarzenia może znacznie wydłużyć czas podjęcia działań ratowniczych.

 

mł. bryg. Tomasz Michalski – rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Iławie 
Do bazy wprowadził: mł.ogn. Wojciech Kożuchowski

Ostatnia aktualizacja 21.11.13r. - ogn.Wojciech Kożuchowski