Menu strony
Ważne
Ogłoszenia
Publikacje
BIP

Pożar sadzy


13 stycznia 2013 r. późnym wieczorem strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Iławie zostali wezwani do pożaru w miejscowości Smolniki (gmina Iława). Tym razem paliły się sadze w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego wielorodzinnego.

Działania polegały na wejściu na dach budynku i założeniu na komin specjalnego sita, które skutecznie zapobiega wydostawaniu się iskier na zewnątrz. Następnie po wygaszeniu pieca C.O. strażacy za pomocą szczotki i kuli kominiarskiej wyczyścili przewód kominowy. Dzięki takiemu postępowaniu komin nie popękał. Akcja trwała 2 godziny.

Przyczyną pożaru było nagromadzenie się sadzy w kominie, a tak naprawdę zaniedbanie ludzi, które ponownie spowodowało realne zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców. Podczas pożaru sadzy w kominie mamy do czynienia z bardzo wysoką temperaturą. Może to powodować poważne uszkodzenia i w rezultacie przedostanie się ognia na elementy konstrukcji budynku.

Wbrew pozorom takie pożary są bardzo niebezpieczne. Ponadto nie dokonywanie stosownych przeglądów przez kominiarza jest podstawą do nakładania wysokich mandatów przez straż pożarną.

mł. bryg. Tomasz Michalski – rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Iławie 
Do bazy wprowadził: mł.ogn. Wojciech Kożuchowski

Ostatnia aktualizacja 21.11.13r. - ogn.Wojciech Kożuchowski