Menu strony
Ważne
Ogłoszenia
Publikacje
BIP

Pożar drewnianego budynku mieszkalnego w Makowie gm. Iława.

           

W godzinach porannych do Stanowska Kierowania iławskiej straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze drewnianego budynku mieszkalnego. Z relacji zgłaszającego wynikało, że pożar, który powstał wewnątrz budynku, wychodzi już na zewnątrz i obejmuje ściany i konstrukcję dachu. Wielkość budynku oraz przedstawiona sytuacja wpłynęły na decyzję o zadysponowaniu do akcji gaśniczej aż ośmiu wozów strażackich.

W momencie dojazdu pierwszych zastępów sytuacja wyglądała bardzo niebezpiecznie – groźny pożar mógł przenieść się na kolejne sąsiadujące budynki. Na szczęście wszyscy mieszkańcy zdążyli się samodzielnie ewakuować i nikt nie został poszkodowany.

Natychmiast rozpoczęte zostały działania gaśnicze, skierowane na tłumienie ognia wydobywającego się na zewnątrz budynku oraz gaszenie rozwiniętego pożaru wewnętrznego. Do środka budynku kilkoma wejściami wprowadzono strażaków celem podania środków gaśniczych bezpośrednio na palące się wyposażenie.

Mimo ugaszenia pożaru wewnątrz budynku, akcja gaśnicza trwała nadal i sprawiała wiele trudności, ponieważ ogień, przedostając się na poddasze wniknął w elementy podbicia sufitowego i w ocieplenie. Wykorzystanie kamery termowizyjnej pozwoliło ustalić ukryte miejsca, w których temperatura nadal była bardzo wysoka. Żmudna praca związana z rozbiórką pokrycia dachowego z blach oraz deskowania trwała przez wiele godzin, a jej wykonywanie utrudniało panujące zadymienie oraz duża ilość warstw obudowujących palące się ocieplenie. Wysokość budynku wymusiła użycie podnośnika.

Najprawdopodobniej przyczyną pożaru był wadliwie działający piec na paliwo stałe lub nieszczelność przewodu kominowego.


Oficer prasowy KP PSP w Iławie; mł. kpt. Krzysztof Rutkowski
Zdjęcia; Materiał KP PSP Iława

Zdjęcia:

 
Ostatnia aktualizacja 12.03.15r. - mł. kpt. Wojciech Kożuchowski