Menu strony
Ważne
Ogłoszenia
Publikacje
BIP

Groźne uszkodzenie gazociągu!!

           

20 maja około godziny 11 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Iławie wpłynęło zgłoszenie, że doszło do uszkodzenia gazociągu w miejscowości Lubawa przy ulicy Przemysłowej 16A. Natychmiast na miejsce działań zadysponowane zostały wozy strażackie z iławskiej JRG oraz okolicznych jednostek OSP.

Na miejscu okazało się, że podczas prowadzonych prac ziemnych operator koparki uszkodził sieć gazociągową średniego ciśnienia, z której zaczął wydobywać się gaz. Złowieszczy świst słyszalny był ze znacznej odległości.

Pierwsi strażacy, którzy dotarli na miejsce awarii zarządzili natychmiastową ewakuacje mieszkańców pobliskich budynków oraz zamknęli drogi dojazdowe. Równolegle z działaniami strażaków dyżurny Stanowiska Kierowania informował służby pogotowia gazowego, policji oraz patrole pogotowia energetycznego. Z uwagi na wiejący wiatr spychający wydobywający się gaz
w kierunku pobliskiej stacji benzynowej oraz sąsiadujących sklepów kierujący działaniem ratowniczym polecił ewakuację obiektów oraz zablokował ruch na jednej z głównych dróg dojazdowych do miejscowości Lubawa. Łącznie ewakuowanych zostało ponad 200 osób.

Czekając na dojazd pogotowia gazowego prowadzone był ciągłe pomiary stężeń pozwalające na monitorowanie wielkości strefy oraz możliwych zmian powstałego zagrożenia wynikających
ze zmiennych warunków wiejącego wiatru. Mimo, że zapach gazu wyczuwalny był w znacznej odległości to poważne zagrożenie występowało jedynie w odległości kilkunastu metrów od wykopu.

Po dojeździe pracowników gazowni ustalono, że realizowane będzie zamknięcie wypływu gazu poprzez założenie na gazociąg zacisków hydraulicznych. Operacja była o tyle trudna,
że konieczne było wejście do wykopu pracowników pogotowia gazowego, odkopanie w odległości około 2 metrów od wycieku przewodu gazowego i założenie zacisków. Prace prowadzili pracownicy gazowni z pełnym zabezpieczeniem gaśniczym realizowanym przez strażaków. Po założeniu zacisków i zablokowaniu wycieku usunięto uszkodzony fragment gazociągu i sprawdzono szczelność wymienionych elementów.

Działania, mimo, że bardzo trudne pozwoliły na pozyskanie cennych doświadczeń i dzięki współpracy z działającymi na miejscu służbami również niezbędnej wiedzy, która jest podstawowym elementem umożliwiającym strażakom podejmowanie skutecznych i co ważne bezpiecznych działań ratowniczych.

Opracował: kpt. Krzysztof Rutkowski – KP PSP w Iławie.

Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Iławie.

 

 

 

Zdjęcia:

 


  
Ostatnia aktualizacja 22.05.2017r. - kpt. Wojciech Kożuchowski