Menu strony
Ważne
Ogłoszenia
Publikacje
BIP

„Kręci Mnie Bezpieczeństwo – Dzień Otwartej Strażnicy”
w Komendzie Powiatowej PSP w Iławie

           

5 maja 2017 roku – dzień po Międzynarodowym Dniu Strażaka – okazał się niezwykle pracowitym dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie. Na szczęście powodem nie były działania ratowniczo-gaśnicze, tylko otwarte dla zwiedzających gościnne progi siedziby iławskich strażaków. Przybliżanie wszystkim chętnym – a w szczególności dzieciom i młodzieży – pracy strażaka stało się głównym celem akcji „Kręci Mnie Bezpieczeństwo – Dzień Otwartej Strażnicy”.

Już kilkanaście minut po godzinie ósmej pojawili się pierwsi goście. Zorganizowane wycieczki dzieci i młodzieży szkolnej z całego niemal powiatu iławskiego, ale też i osoby indywidualne, z zainteresowaniem przekraczały otwarte bramy Komendy. Na zaproszonych czekało wiele atrakcji oraz informacji związanych z zawodem strażaka. Na plac jednostki wystawiono wszystkie samochody ratownicze, a strażacy opowiadali zainteresowanym o ich wyposażeniu. Przygotowano również kilka punktów tematycznych, w których zwiedzający mogli zapoznać się z różnymi dziedzinami ratowniczymi. Na kilku stanowiskach strażacy oraz ratownicy PCK opowiadali o podstawowych zasadach pierwszej pomocy medycznej oraz zachęcali do spróbowania swoich sił w resuscytacji krążeniowo-oddechowej na przygotowanych fantomach. Dużym zainteresowaniem cieszył się sprzęt do ratownictwa wodnego. Jednak najchętniej oblegane były stanowiska najbardziej kojarzące się wszystkim z pracą strażaków – gaszeniem pożarów. Stanowisko z grubą warstwą piany gaśniczej, w którą można wejść czy „strzelnica” z hydronetkami – sprawiły najwięcej radości najmniejszym uczestnikom pikniku. Ci bardziej odważni mogli sprawdzić, z jakimi trudnościami zmagają się strażacy podczas swojej pracy – odrobinę dreszczyku zapewnił namiot pneumatyczny całkowicie wypełniony dymem teatralnym.

W trakcie imprezy Komendant Powiatowy PSP wspólnie ze Starostą Iławskim wręczyli nagrody laureatom powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2017 pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni” ogłoszonego przez Komendanta Głównego PSP – Szefa Obrony Cywilnej Kraju.

Całość uzupełniły pokazy sprawności strażaków wspinających się po drabinie hakowej, która jest jedną z najbardziej widowiskowych konkurencji sportu pożarniczego.

Przy poszczególnych atrakcjach na najbardziej aktywnych uczestników zabaw i konkurencji czekały drobne nagrody, m.in. w postaci „przejażdżki” w koszu strażackiego podnośnika.

Tradycyjnie już strażacki kucharz zapraszał wszystkich gości na pożywną grochówkę. Na skosztowanie czekały również lody dostępne w stoisku firmy Mlekovita.

Mimo, że majowa pogoda nie obfitowała w słońce, obiekty Komendy Powiatowej PSP w Iławie odwiedziło prawie 800 zwiedzających. Na pożegnanie każdy z gości obdarowany został drobnymi słodkimi prezentami, które ufundowała firma Mlekovita.

Opracował: kpt. Krzysztof Rutkowski Oficer prasowy KP PSP w Iławie

Zdjęcia; Archiwum KP PSP w Iławie

 

 

Zdjęcia:

   
Ostatnia aktualizacja 06.05.2017r. - kpt. Wojciech Kożuchowski